Tenismena Simona Halep a pierdut, duminică, finala turneului de la Beijing, China Open, în faţa jucătoarei franceze Caroline Garcia, în două seturi. Chiar şi aşa, românca va deveni, de luni, ocupanta locului 1 în ierarhia mondială a tenismenelor. Simona Halep urmează să participe la finalul lunii la Turneul Campioanelor.

Caroline Garcia a câştigat în faţa româncei cu 6-4, 7-6 (3). Este cea de-a patra finală pierdută de Simona Halep în acest an.

Calificarea în finală a fost recompensată cu 636.300 de dolari şi cu 650 de puncte WTA. Câştigătoarea va primi 1,27 milioane de dolari şi 1.000 de puncte WTA.

Halep rămâne după China Open cu locul I WTA şi cu câteva succese importante, inclusiv primul în faţa rusoaicei Maria Sharapova. Luni, la publicarea clasamentului WTA, românca va avea 40 de puncte în plus faţă de fostul lider, spaniola Garbine Muguruza.

Pentru Halep urmează evoluţia la Turneul Campioanelor, din 23-29 octombrie.