Echipa orădeană de handbal feminin CSU a obţinut, sâmbătă, prima victorie de pe teren propriu din noua ediţie de campionat. Astfel, elevele antrenoarei Doina Ardelean s-au impus la o diferenţă de două goluri, cu scorul de 30-28, în faţa formaţiei Olimpic Tg. Mureş.

Meciul, care a contat pentru etapa a V-a a campionatului Divizia A - Seria B, a fost adjudecat de orădence, după ce acestea conduceau şi la pauză, chiar mai clar, cu 19-12.

Echipa gazdă a început bine jocul, conducând deja cu 4-0, după trei minute. Deşi oaspetele au avut  un timp de odihnă, partida s-a reluat tot în nota de dominare a bihorencelor, care în minutul 12 conduceau cu 11-4. Apoi, oaspetele au avut o perioadă de revenire, marcând de patru ori consecutiv şi reducând din handicap, la 11-8. Până la finalul primei reprize diferenţa s-a refăcut însă, astfel că în pauză s-a intrat cu scorul de 19-12 pentru CSU.

Debutul părţii secunde a adus un incident nedorit pentru gazde, imediat după pauză, Geta Vârtic accidentându-se la genunchi, fiind transportată la spital de un echipaj al SMURD, şi astfel nu a mai putut continua partida, dar avantajul echipei CSU a ajuns totuşi la nouă goluri în minutul 35, când scorul a devenit 22-13. Din acel moment a intervenit însă o stare de relaxare în jocul gazdelor, dând posibilitatea advesarelor să se apropie ameninţător pe final de joc. Până la urmă, echipa orădeană şi-a atins scopul totuşi şi a bifat al doilea succes stagional, ajungând pe locul VII în clasament, cu 7 puncte.

În alte partide ale etapei a V-a din Divizia A, Seria B la handbal feminin, s-au consemnat rezultatele: FC Argeş - Crişul Chişineu Criş 40-34, CSU de Vest Timişoara - Dacia Mioveni 30-28, Naţional Râmnicu Vâlcea - ACS Odorheiu Secuiesc 41-19 şi Corona Braşov - SCM Timişoara 28-27.

În etapa viitoare, sâmbătă 21 octombrie, CSU Oradea va evolua în deplasare, pe terenul echipei ACS Crişul Chişineu Criş.

CSU Oradea - Olimpic Tg. Mureş 30-28(19-12)

CSU Oradea: Claudia Cetăţeanu, Crina Pintea – Irina Munteanu 4, , Cipriana Petric 4, Cecilia Gal, Jenica Rudics 10, Gulnara Bitiş 6, Cornelia Vrabie 3, Eliza Hlincă 2, Ana Maria Hercuţ, Geta Diniş-Vârtic, Dana Verzea, Camelia Bortoş. Antrenori: Doina Ardelean şi Cristian Ardelean.

Olimpic Tg. Mureş: Ioana Urgan, Zsuzsana Hodor, Flavia Stan – Maria Ola 3, Flaia Munteanu 4, Ana Dima, Carla Lăcătuş 4, Monica Barabaş 8, Kitty Kiss, Andreea Târşoagă 6, Ioana Moldovan 1, Mara Bejan, Andreea Belean, Ioana Sângeorzan, Ioana Bardoşi 1, Carina Ghemeş 1. Antrenori: Mihaela şi Claudiu Evi.

Au arbitrat: Florin Toacă şi Ovidiu Durnea (Timişoara).