Meci fabulos, vineri seară, la EURO 2019, între naționalele U21 ale României și Angliei. România s-a impus cu 4-2, unul dintre marcatori fiind orădeanul George Pușcaș.

România a reușit să marcheze prin Man în minutul 32, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid la Pușcaș.

Scorul a fost deschis însă în minutul 76, după ce Florinel Coman a fost faultat în careu de Kenny, iar Pușcaș a transformat impecabil lovitura de la 11 metri.

Patru minute mai târziu, englezii au egalat. Gray l-a învins pe Radu cu un șut superb de la marginea careului de 16 metri.

În minutul 85, România a replicat, scorul devenind 2-1, după ce Ianis Hagi a marchat un gol uriaș cu un șut de la marginea careului de 16 metri. În doar un minut, Abraham a restabilit egalitatea cu un șut din interiorul careului.

Cel care a readus Naționala U21 a României în avantaj a fost Florinel Coman, în minutul 86, printr-un șut minunat de la aproximativ 20 de metri.

Tot Coman a fost a stabilit scorul final al meciului, în minutul 94. Atacantul FCSB l-a executat pe Henderson cu un lob de la 18 metri și aduce victoria tricolorilor mici.

Echipe de start Anglia - România

Anglia (4-3-3): Dean Henderson, Jay DaSilva, Jake Clarke-Salter, Jonjoe Kenny, Fikayo Tomori, Kieran Dowell, Demarai Gray, Harvey Barnes, James Maddison, Mason Mount, Dominic Calvert-Lewin

Rezerve: Angus Gunn, Freddie Woodman, Ezri Konsa, Lloyd Kelly, Aaron Wan-Bissaka, Ryan Sessegnon, Philip Foden, Morgan Gibbs-White, Reiss Nelson, Dominic Solanke, Tammy Abraham

România (4-2-3-1): Ionuț Radu, Cristian Manea, Alexandru Pașcanu, Ionuț Nedelcearu, Florin Ștefan, Dennis Man, Ianis Hagi, Alexandru Cicâldău, Tudor Băluță, Virgil-Andrei Ivan, George Pușcaș

Rezerve: Cătălin Căbuz, Daniel Vlad, Ricardo Grigore, Virgil Ghiță, Adrian Rus, Radu Boboc, Vlad Dragomir, Dragoș Nedelcu, Andrei Virgil Ciobanu, Darius Olaru, Adrian Petre, Florinel Coman