Tinerii sportivi orădeni de la LPS Bihorul au obţinut rezultate bune la întrecerile etapei a IV-a a Circuitului Internaţional de spadă "Olimpicii", sezonul 2017-2018, competiţia care s-a desfăşurat în Ungaria, la Buk, lângă Szombathely.

La întreceri au fost prezenţi peste 500 de sportivi din mai multe ţări din Europa.

Principala performanţă a delegaţiei orădene a obţinut-o Andreea Muntean, care a cucerit aurul la mini feminin U11, într-o probă ce a reunit 41 de sportive. Ana Muntean s-a situat pe locul 16.

De menţionat că Andreea Muntean este şi vicecampioană naţionala la 10-11 ani.

La categoria similară masculină, Gabriel Popa a ocupat poziţia a 17-a, din 75 de participanţi.

La celelalte categorii, la Kid Feminin (U13), Alexandra Drăgan a ocupat locul 29, Maria Popa – locul 33, iar Mia Jurau – poziţia a 73-a. La startul acestei probe s-au prezentat 93 de sportive.

La categoria Novice Feminin (U14), Maria Popa s-a situat pe locul 13, Alexandra Drăgan pe poziţia a 22-a, iar Mia Jurau pe locul 64. Proba a reunit 97 de sportive.

În fine, la Adolescenţi masculin (U15), Claus Sebeşan s-a situat pe locul 6, din 101 participanţi.

Toţi aceşti sportivi de la LPS Bihorul sunt pregătiţi de antrenorul Nicolae Ille.