Cea de-a treia ediţie a cupei caritabile la golf organizate de Rotary Club Oradea 1113 şi-a atins scopul şi a adunat fondurile necesare pentru organizarea de ateliere - în cadrul proiectului "Mâini curate, copii sănătoşi" - pe tema igienei sanitare în care vor fi implicaţi 1.000 de copii din Bihor.

Anunţul a fost făcut, joi, printr-un comunicat, de reprezentanţii clubului Rotary 1113.

Rotary Golf Charity Cup s-a desfăşurat sâmbătă la Kings Land în Ineu şi a adunat 27 de jucători din partea de vest a ţării, adică din Oradea, Timişoara, Deva, Arad, Cluj şi Târgu Mureş.

Mulţi membri din cluburile învecinate - Rotary Timişoara, Rotary Club Arad, Rotaract Club Arad, Rotary Club Satu Mare, Rotary Club Oradea, Rotary Club Oradea Art Nouveau, Rotary Club Oradea Insignis - au fost prezenţi la eveniment, dar si în concurs, alături de Guvernatorul Districtului 2241 România şi Republica Moldova, Cristian Jurji.

La eveniment au participat şi circa 200 de spectatori, unde a fost pregătită o zonă cu băuturi şi mâncare. O parte din banii adunaţi prin vânzarea acestora a mers tot către proiectul Rotary 1113, "Mâini curate, copii sănătoşi".

"În urma acestui eveniment, am reuşit să strângem resursele financiare necesare instruirii a 1.000 de copii din ciclul preşcolar şi primar în cadrul atelierelor educaţionale privind igiena personală şi a mâinilor", au transmis reprezentanţii Rotary Club Oradea 1113. Este vorba de elevi de la mai multe şcoli din Bihor.

Trofeul Rotary Golf Charity Cup a fost câştigat de Roberto Castellano. La Categoria 1 HCP 0-18 clasamentul a fost: locul I – Roberto Castellano, locul II – Ioan Scridon şi locul III George Stanciu. La Categoria 2 HCP 18-1 – 36, podiumul a fost format din Toth Karoly – locul I, Claudiu Mascasan – locul al doilea şi Flavius Balean, locul al treilea.