Cel mai longeviv concurs de culturism din țară, Trofeul Hercule și-a desfășurat în weekend întrecerile ediției a 44-a.

Competiția a avut loc în sala de spectacole a Hotelului Padiș din Băile Felix, unde sportivi din Slovacia, Ungaria, Italia și bineînțeles România și-au încordat mușchii pentru a câștiga premiile și trofeele puse la bătaie de organizatori, Asociația Județeană de Culturism Bihor, prin Papik Iosif - președinte și Iosif Lucuș - secretar.

Concursul a fost plin de ritm și adrenalină, participanții expunându-și mușchii și formele atât în probele impuse, cât și în programul liber ales, rezultând un show gustat din plin de publicul care a umplut sala.

Campionul absolut al competiției și câștigătorul concursului open “Trofeul Hercule 2019” a fost orădeanul Bogdan Mateșan (foto), „un culturist valoros și apreciat, de mare perspectivă”, după cum a declarat Petruț Drăgan, directorul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Bihor.

Un alt orădean care a urcat pe podium este Raymond Garzo, care a luat locul al doilea, la culturism, categoria 75 kg. De asemenea, Ionela Șuta s-a clasat pe locul al doilea la Body Fitness – categoria mămici.

O situație aparte s-a înregistrat la categoria Juniori 75 kg, unde singurul concurent a fost orădeanul Andrei Cighir. De altfel, el a și fost premiat de organizatori, aceștia considerând că a ocupat locul 1.

Pentru al doilea an consecutiv, Trofeul Hercule s-a desfășurat în cadrul programului național “România în Mișcare”, Asociația Județeană de Culturism Bihor accesând fondurile nerambursabile puse la dispoziție de Ministerul Tineretului și Sportului, prin Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Bihor.