Sportiva orădeană Bianca Benea a participat, în week-end, la întrecerile etapei a V-a din cadrul Cupei Mondiale de spadă juniori feminin. Sportiva legitimată la CSM Oradea şi antrenată de către Nicolae Ille a fost prezentă la Burgos, în Spania, unde au luat parte 185 de sportive de pe întreg mapamondul.

În urma evoluţiei avute, Bianca s-a clasat pe locul 66 în ierarhia finală a competiţiei.

Conform site-ului clubului orădean CSM, celelalte sportive din România au obţinut următoarele clasări: Alexandra Predescu (CSA Steaua) – locul 5, Zsuzsa Schlier (CSU Târgu Mureş) – locul 41, Talida Enache (CS UNEFS) – locul 83, Mihaela Leonte (CSS Quarto) – locul 92 şi Denisa Barosan (CSA Steaua) – locul 104.

De menţionat că Bianca Benea este campioana naţională juniori şi vicecampioană la tineret, în acest an. De asemenea, sportiva de la CSM Oradea a câştigat Cupa României la spadă feminin – ediţia 2017, deşi ea se află doar la primul an de juniorat.