Fotbaliştii de la CSC Sânmartin au reuşit să-şi ia revanşa în faţa echipei Luceafărul Oradea, la doar trei zile după usturătoarea înfrângere din debutul campionatului.

Marţi seara, la Sântion, în turul III al Cupei României, elevii antrenorului Călin Cheregi s-au impus cu scorul de 4-1 în disputa cu luceferii, răzbunând acel eşec cu 3-6 de sâmbătă.

La pauză scorul a fost egal totuşi, 1-1, iar la un moment dat oaspeţii aveau 1-0, după ce au deschis scorul în minutul 25. CSC Sânmartin a reuşit să restabilească egalitatea în minutul de prelungire a primei reprize, prin Alexandru Sorian.

După pauză, gazdele au controlat partida, reuşind să înscrie de trei ori, prin Arsene, în minutul 62, Sergiu Pop, în minutul 79, şi Florin Pop, în minutul 88. Elevii antrenorului Călin Cheregi au reuşit o victorie clară, cu 4-1.

Tehnicianul celor de la CSC Sânmartin a folosit echipa: Barabaş – Fl. Pop, Pintea, Lupşe, Arsene – Seb. Brata (min. 63 P. Andras), Habakuk, Tiponuţ, I. Ban (min. 75 Szabados) – Sorian şi Sg. Pop (min. 80 Cl. Popa).

Nou-promovata în liga a III-a a reuşit astfel să treacă de trei adversari în faza naţională a Cupei României şi să se califice pentru turul IV.

"Am întâlnit din nou adversarul din debutul campionatului, un adversar incomod, o echipă bună de ligă a III-a, zic eu după cele două meciuri, care arată bine spre foarte bine, dar, din punctul nostru de vedere, mă bucur că am reuşit să trecem cu bine peste acest debut pe care nu ni-l l-am dorit, iar în zilele ce au trecut de la acel meci am reuşit să reparăm greşelile care ne-au costat în prima etapă, deşi şi atunci jocul nostru a fost consistent, dar atunci am păcătuit la acele greşeli personale, care ne-au costat foarte mult. Eu însă cunosc calitatea jucătorilor, ştiu ceea ce pot, ştiu ceea ce muncesc, iar eu am avut încredere în ei. Mă bucur că am reuşit să trecem de acel moment psihologic, iar acum am arătat o formă foarte bună", a declarat după partidă pentru BIHOREANUL, antrenorul echipei CSC Sânmartin, Călin Cheregi.

În celelalte partide de marţi din turul III al Cupei României s-au înregistrat rezultatele: Unirea Mirceşti – Aerostar Bacău 3-5, după loviturile de departajare, CS Făurei – Dacia Unirea Brăila 3-1, Vediţa Coloneşti - ACSO Filiaşi 3-1, Voinţa Lupac - Ripensia Timişoara 0-4, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii - ACS Poli Timişoara 6-1, Şoimii Lipova - UTA Arad 0-1, Unirea Dej - Sănătatea Cluj 0-3, Unirea Ungheni - Avântul Reghin 3-5, după prelungiri, CSM Alexandria – Turris-Oltul Turnu Măgurele 0-2.