Deşi şi-au propus să facă un joc bun şi să obţină şi o victorie în ultima partidă din 2018, baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea au trebuit să se recunoască învinşi, sâmbătă seara, în deplasare, la Sibiu, pe terenul liderului clasamentului Grupei A valorice din Liga Naţională.

Desfăşurat în Sala Transilvania, în faţa a aproximativ 1.800 de spectatori, jocul dintre BC CSU Sibiu şi CSM CSU Oradea s-a încheiat cu victoria gazdelor la o diferenţă de 16 puncte, sibienii impunându-se cu scorul de 97-81, după ce doar în primul sfert au fost conduşi.

Elevii antrenorului Cristian Achim au început foare bine meciul, au condus cu 8-0, dar apoi gazdele au revenit şi, nu numai că s-au apropiat, dar chiar au şi trecut la conducere. După ce cele două formaţii au alternat pe tabelă, pe finalul primei secvenţe BC CSU Sibiu s-a desprins şi a intrat în prima pauză cu un avantaj de 9 puncte, scor 25-16.

Sfertul II a aparţinut bihorenilor, care au reuşit să înscrie 22 de puncte, faţă de numai 17 ale liderului. Cu toate acestea, în pauza mare tot sibienii conduceau, cu 42-38.

Deşi şi-au pus speranţe pentru partea a doua, „leii roşii” au fost depăşiţi în sfertul III. Au marcat 19 puncte, dar au primit destul de multe, 28, iar ultima pauză consemna un avans de 13 pentru BC CSU, scor 70-57.

Ultimele zece minute au adus o luptă interesantă între cele două combatante, cu sibienii căutând să ţină de rezultat şi cu orădenii forţând revenirea pe tabelă. În cele din urmă, câştig de cauză au avut gazdele, care au gestionat destul de bine sfertul, marcând din nou mai multe puncte, 27, faţă de numai 24 ale campionilor en-titre. În acest fel, rezultatul final al partidei a fost 97-81, sibienii impunându-se la o diferenţă de 16 puncte şi consolidându-şi prima poziţie a clasamentului.

După această înfrângere, „roş-albaştrii” orădeni au căzut un loc, aflându-se acum pe poziţia a IV-a, cu 20 de puncte.

De departe, cel mai bun marcator al echipei bihorene a fost Dragan Zekovic, autor a 30 de puncte, în timp ce de la gazde s-a remarcat Isaiah Lemart Philmore, cu 31 de puncte.

BC CSU Sibiu – CSM CSU Oradea 97-81 (25-16, 17-22, 28-19, 27-24)

Sala: Transilvania Sibiu
Spectatori: 1800
Arbitri: Alin Faur, Şerban Raşoga şi Ciprian Ciocan
Comisar: Marius Marinescu
Marcatori BC CSU Sibiu: Isaiah Lemart Philmore  31 puncte, Kevin Christopher Hardy  17, Randal Alan Falker  15, Aurelian Gavriloaia  11, Christopher Cooper Williams  11, Monyea Durrell Pratt 8, Lucas Tohatan 3 şi Mirel Dragoste 1 punct.
Marcatori CSM CSU Oradea:  Dragan Zekovic 30 puncte, Kristopher Jameil Richard 17, Giordan Lee Watson 10, Mihai Gavrilă 9,  Bogdan Nicolescu 7, Marcus Darrel Ginyard 4, Tudor Fometescu 2 şi Pavle Reljic 2 puncte.

Runda din acest weekend a mai programat un meci interesant, la Craiova, între echipa locală SCM Universitatea şi U BT Cluj. Desfăşurat tot sâmbătă seara, meciul a adus victoria la două puncte, cu 72-70, a echipei oltene.

Vineri, BCM U FC Argeş Piteşti s-a impus pe terenul echipei Dinamo Ştiinţa Bucureşti, cu scorul de 91-84, în timp ce tot sâmbătă seara, CS SCM Timişoara a dispus, tot în deplasare, cu 85-70, de Steaua Bucureşti.