Tinerele sportive de la LPS Bihorul Oradea s-au întors cu două medalii de la întrecerile etapei a II-a a Circuitului Internaţional de Spadă pentru Copii "Olimpici", care s-a desfăşurat în weekend în Ungaria, la Szolnok.

Elevele antrenorului Nicolae Ille au reuşit să urce de două ori pe podium, prin Ana Muntean şi Alexandra Drăgan. Principala performanţă a reuşit-o Ana Muntean, cea care s-a situat pe locul II şi, implicit, a intrat în posesia medaliei de argint, la categoria mini feminin (U11). Competiţia a fost acerbă, cu 40 de participante la start.

Nu s-a lăsat mai prejos însă nici Alexandra Drăgan, care a ocupat locul III şi a cucerit medalia de bronz, în cadrul categoriei kid feminin (U13), unde au participat însă 89 de sportive.

Întrecerile etapei de la Szolnok au reunit la start peste 600 de spadasini, proveniţi din România, Ungaria, Serbia, Ucraina, Polonia şi Germania.