Deşi s-a clasat departe de podiumul de premiere la Campionatele Europene de înot pentru juniori (născuţi în anii 2001-2004), care au avut loc în Finlanda, la Helsinki, şi la care a participat în weekend, sportiva orădeană Huszár Ingrid a stabilit două noi recorduri naţionale.

Este vorba despre proba de 50 metri bras, unde, cu timpul de 32,65 secunde, s-a clasat pe locul 21, respectiv de proba de 200 metri bras, unde, cu rezultatul de 2 minute 33,48 secunde, a ocupat locul 24.

Legitimată la Clubul Sportiv Crişul, unde este pregătită de antrenoarele Cristina Mădău şi Georgeta Schier, Ingrid a mai luat parte la Campionatele Europene pentru juniori şi în proba de 100 metri bras, unde s-a situat pe locul 20, cu timpul de 1 minut 11,00 secunde.

De asemenea, ea a mai fost componentă a ştafetei de 4×100 metri mixt a României (formată din două fete şi doi băieţi), care a ocupat locul 12.

De menţionat că la competiţie au fost prezenţi înotători din 50 de ţări, iar Huszár Ingrid, care este născută în anul 2003, a concurat în compania unor sportive mai mari ca vârstă, dar şi mai experimentate.

La Helsinki, delegaţia României a cucerit o medalie de aur, prin Daniel Martin (în în proba de 100 metri spate) şi s-a situat pe locul 7 dintr-un total de 20 de ţări care au reuşit să se claseze pe podium.