Formaţiile bihorene de fotbal au avut etapă fastă în acest sfârşit de săptămână în Liga a III-a. Astfel, atât CSC Sânmartin, care a evoluat acasă, cât şi Luceafărul Oradea, care a jucat pe teren străin, au reuşit să se impună.

Mai mult, cei de la Luceafărul au profitat şi de rezultatul de la Recea, din judeţul Maramureş, şi au urcat pe primul loc al clasamentului.

Mai întâi, vineri, au evoluat însă jucătorii de la CSC Sânmartin, care au primit, la Sântion, replica bistriţenilor de la Unu FC Gloria. Meciul a avut o evoluţie interesantă, astfel că după ce bihorenii au condus cu 2-0, oaspeţii au reuşit să egaleze, dar golul victoriei gazdelor l-a reuşit Alexandru Sorian, în minutul 90.

La pauză scorul a fost 2-1, după ce Sorin Pop a marcat în minutul 16, iar Sebastian Brata a urcat scorul la 2-0, în minutul 18. Adrian Nalaţi a redus din handicap, în minutul 42.

În repriza a doua, Roberto Hasnaş a restabilit egalitatea, înscriind pentru bistriţeni în minutul 52. Rezultatul final, 3-2 pentru echipa din Sânmartin, l-a stabilit însă Alexandru Sorian, care a marcat în minutul 90, iar trupa pregătită de Călin Cheregi a urcat până pe locul 8 în clasament, cu 10 puncte.

Luceafărul a evoluat sâmbătă, în judeţul Alba, pe terenul celor de la Industria Galda, deţinătoarea "lanternei roşii", pe care a reuşit s-o învingă clar, cu scorul de 6-2. Atacantul George Paraschiv şi-a făcut din nou datoria, înscriind de trei ori, în minutele 31, 65 şi 70.

După primele 45 de minute, Luceafărul conducea cu 2-0, iar celelalte goluri le-au marcat Mircea Manole, de două ori, în minutele 41 şi 68, şi Paul Mitrică, în minutul 53, pentru bihoreni, respectiv Silviu Mureşan, în minutul 78, şi Alecu Cioară, în minutul 86, pentru cei de la Galda.

Profitând de faptul că cei de la Fotbal Comuna Recea au remizat doar pe teren propriu, cu scorul de 2-2, în faţa celor de la Unirea 1924 Alba Iulia, elevii antrenorului Dragoş Militaru au urcat pe primul loc al clasamentului.