Handbalistele de la CSU Oradea au pierdut la o diferenţă de 12 goluri derby-ul etapei a 16-a din Seria D a campionatului Diviziei A, joc pe care l-au susţinut sâmbătă la Sala Universităţii din Oradea.

Elevele profesoarei Doina Ardelean, aflate pe locul al III-lea, au primit replica jucătoarelor de la CSM Târgu Mureş, situate pe poziţia secundă. Din păcate, adversarele au reuşit să devină net superioare orădencelor şi încă de la pauză s-au instalat confortabil la conducere, după 30 de minute de joc mureşencele având un avantaj de opt goluri, scor 18-10.

Cum nici repriza secundă nu a adus vreo schimbare în cursulul jocului, la final CSM Târgu Mureş a reuşit să se impună cu scorul de 34-22 şi, astfel, să-şi ia revanşa după precedentul joc de la Oradea, când au pierdut.

În pofida înfrângerii, CSU Oradea rămâne pe locul III, cu şase puncte avans faţă de ocupanta poziţiei a IV-a.

Runda a 16-a din Seria D a Diviziei A de hadbal feminin a adus şi o surpriză, liderul Crişul Chişineu Criş, echipă antrenată de orădeanul Sebastian Tudor, s-a împiedicat la Timişoara, unde a remizat doar cu CS Universitatea de Vest, scor 30-30. Astfel, între echipele de pe primele două locuri, diferenţa de puncte a scăzut la două.

În cel de-al treilea joc al rundei, CSU Reşiţa a dispus pe teren propriu cu scorul de 33-24 de formaţia de pe ultimul loc, Marta Baia Mare.

În etapa viitoare, cea cu numărul 17, CSU Oradea va evolua tot pe teren propriu, în compania formaţiei de pe poziţia a IV-a, CSU Universitatea de Vest Timişoara, miercuri, 11 martie.

CSU Oradea – CSM Tg. Mureş 22-34 (10-18)

CSU Oradea: Fulgescu, Pintea – David 6 goluri, Damian 4, Duţu 3, Abodi 3, Surducan 2, Hercuţ 2, Petric 1, Zegrean 1, Gaga, Tudose, Toma, Horj, Codreanu şi Preduca. Antrenor: Doina Ardelean.

CSM Tg. Mureş: Ugran, Stan – Bărăbaş 14 goluri, Munteanu 4, Darie 3, Bucin 3, Ola 2, Lăcătuş 2, Moldovan 2, Bercea 2, Ghemeş 2, Radu, Stîngu şi Sîngeorzan. Antrenor: Mihaela Evi.

Au arbitrat: Alin Gherman şi Adrian Moldovan.