Fotbaliștii de la CAO 1910 Oradea și-au continuat parcursul ireproșabil din actuala ediție a campionatului Ligii a IV-a. Elevii antrenorului Florin Fărcaș s-au impus și în cadrul etapei a 10-a, sâmbătă, în deplasare, pe terenul celor de la CS Săcueni. Partida s-a încheiat cu scorul de 5-1, după ce și la pauză „alb-verzii” conduceau, cu 3-0.

După ce Mare și-a dat autogol, în minutul 21, celelalte goluri ale orădenilor au fost marcate de Hosu de două ori, Lezeu și Costea. Același Mare a reușit însă să înscrie și în poarta celor de la CAO, golul de onoare al gazdelor, în minutul 67.

Formația orădeană are punctaj maxim, după zece runde și un golaveraj demn de invidiat, 48-5.

Pe locul II, la cinci puncte în urmă, se situează Crișul Sântandrei, care s-a impus în meciul de acasă cu Bihorul Beiuș, cu scorul de 4-1. Două goluri le-au reușit Cl. Copil, în minutele 10 și 57, iar celelalte, Covaciu, în minutul 89, și Șumălan, în minutul 90+1. Pentru beiușeni a înscris Alb, în minutul 35.

Cea de-a treia poziție a clasamentului este ocupată de Viitorul Borș, echipă care s-a impus cu 5-1, în deplasare, pe terenul salontanilor de la CSM Olimpia. Em. Zadori a marcat de două ori, în minutele  10 și 60, S. Zadori a înscris și el în minutul 48, Wartitz, în minutul 90, și Petricău,în minutul 90+2 pentru învingători, golul salontanilor reușindu-l Perț, în chiar primul minut de joc.

Runda de sâmbătă și duminică a mai consemnat două jocuri cu multe goluri: la Diosig, Universitatea Oradea s-a impus cu 7-1, iar la Tileagd, gazdele de la Foresta au câștigat cu 8-1 confruntarea cu CS Mădăras.

2. Crişul Sântandrei               10      8        1        1        31-6   25

3. Viitorul Borş                      10      7        1        2        31-14 22

4. CS Oşorhei                         10      6        1        3        27-17 19

5. CSO Ştei                            10      6        1        3        21-14 19

6. Unirea Livada                    10      6        0        4        20-14 18

7. CSC Sânmartin II               10      5        1        4        18-21 16

8. CS Diosig                           10      4        1        5        24-34 13

15. Bihorul Beiuş                   10      2        0        8        15-34 6

În etapa viitoare, programată în perioada 2-3 noiembrie, va avea loc și derby-ul dintre CAO 1910 Oradea și Crișul Sântandrei.