Sportiva orădeană Ligia Bara a obţinut medalia de argint la Campionatele Balcanice de atletism care s-au desfăşurat în Bulgaria.

Ligia Bara a concurat la proba de săritură în înălţime. Atleta a devenit vicecampioană balcanică datorită unei sărituri ce a măsurat 1,80 m.

Ea a fost devansată de reprezentanta ţării gazdă, Mirela Demireva, care a sărit 1,91 m.

Pe locul III s-a clasat Marija Vukovic din Muntenegru, cu 1,80 m. Ligia Bara a devansat-o căci a reuşit să sară la aceeaşi înălţime din mai puţine încercări.

La întrecerile Campionatelor Balcanice de atletism, care s-au desfăşurat în Bulgaria, la Praveţ, delegaţia de sportivi a României a ocupat locul al IV-lea în clasamentul final, cu 18 medalii cucerite, dintre care 5 au fost de aur, 8 de argint şi 5 de bronz.

Pe primul loc s-a situat Ucraina, pe locul II Grecia, iar pe poziţia a III-a, Turcia.