Judoka oradeancă Lorena Podelenczki a cucerit medalia de argint la întrecerile Campionatului Mondial de Sambo, competiţie care s-a desfăşurat în weekend la Bucureşti.

Orădeanca a participat în cadrul categoriei 72 kg, unde a reprezentat însă clubul CSA Steaua.

Întrecerile au reunit la start peste 800 de sportivi din 80 de ţări. Un alt sportiv bihorean care a participat la competiţie este Szoke Laszlo,care a ocupat locul 9, în cadrul categoriei 68 kg.

Anul trecut, şi Szoke Laszlo a fost vicecampion mondial, în competiţia ce a avut loc în Rusia, la Sochi.

Sambo e o combinaţie între judo si jiu-jitsu japonez, shuai jiao chinez, bukh barilda mongol, wrestling şi box francez, kokh armen, chidaoba gruzin şi trântă moldovenească.