Sportivii de la CSS LPS Bihorul Oradea și-au adjudecat trei medalii de aur, șase de argint și nouă de bronz la întrecerile turneului internațional de judo de la Satu Mare, care s-a desfășurat pe 16 noiembrie și care a fost dotat cu Cupa Unio.

La competiție au fost prezenți peste 300 de sportivi din toată țara, dar și din Ungaria, Ucraina și Serbia.

Competiția s-a desfășurat la categoriile de vârstă de Copii U12, U10 și U8.

De la CSS LPS Bihorul au participat 28 de sportivi, care au înregistrat rezultate meritorii:

La categoria Copii U8:

Locul 1 - Sime Eric (27 kg)

Locul 2 - Gherman Razvan (21 kg)

Locul 3 - Curtui Alex (21 kg) și Nagy Mozes (24 kg)

Locul 5 - Busanu Matei (24 kg), Bran Mihai (24 kg) și Ferencz Alex (24 kg)

La categoria U10 :

Locul 1 - Botnaru Alexandru (30 kg) și Mocan Răzvan (46 kg)

Locul 2 - Bondar Dominik (34 kg), Busanu Beartrice (29 kg) și Ghetea Iasmina (+44 kg)

Locul 3 - Fodor Andra (29 kg), Campan Andra (44 kg), Varga Larisa (44 kg), Nadis Oliver (27 kg) și Banoi Ayan (38 kg)

Locul 5 - Bivol Dominic (27 kg) și Gui Ianis (38 kg)

La categoria U 12 :

Locul 2 - Tirlea Dragos (46 kg) și Gruie Ionut (60 kg)

Locul 3 – Mocan Rares (42 kg) și Jakay Rduard (42 kg)

La categoria de vârstă U12, o altă sportivă orădeană, Tamas Oana, de la CS Crișul Oradea a cucerit și ea medalia de argint, după ce s-a clasat pe locul 2 la categoria 32 kg.

Sportivii orădeni sunt pregatiti de antrenorii Alexandru Goncearenco, Olimpia Ianc Olimpia și Andreea Mateaș.

Tot pe 16 noiembrie s-a desfășurat la Câmpia Turzii competiția de judo Cupa Campionilor la echipe mixte. Întrecerile, la care au participat un număr de 200 de  sportivi din toată țara și din Japonia, s-au desfășurat la categoriile de vârstă de U15 și U13.

La categoria de vârstă U15, LPS CSS Bihorul, împreună cu CS Crișul Oradea a reușit să obțină locul 3.

Din echipă au făcut parte sportivii: Popa Bianca (44 kg), Barani Adriana (52 kg), Cozma Roxana (52 kg), Gyoker Iasmina (63 kg), Pintea Briana (63 kg), Popa David (50 kg), Gyoker Eduard (60 kg), Tirlea Darius (60 kg), Fort Casian (73 kg), Albuț Cosmin (+73 kg) și Pfeiler Julian (+73 kg).

Echipa LPS CSS Bihorul CS Crișul a susținut cinci meciuri, din care pe trei le-a câștigat în fața formației din Focșani, a celor de la CSM Cluj B și Macoriu București, dar a pierdut două dispute, cu LPS Ploiești și CSM Cluj A.

La categoria de vârstă U13, echipa LPS CSS Bihorul și CS Crișul Oradea a obținut locul 5. Componenta echipei i-a cuprins pe: Robotin Bianca (40 kg), Robotin Lorena (40 kg), Berenice Belenyes (48 kg), Popa Georgiana (48 kg), Pintea Patricia (+52 kg), Volcinski Beatrice (+ 52 kg) și Popa Antonio (55 kg).

Sportivii sunt pregătiți de antrenorii Olimpia Ianc, Emil Morar și Alexandru Goncearenco.