PROGRAM 4-10 MARTIE
EVENIMENTE
Spectacol de teatru "Până când moartea ne va despărţi", cu Georgia Căprărin, Răzvan Vicoveanu, Daniel Vulcu, miercuri, ora 19, Downstage
"Despre fertilizarea erorilor", lansare de carte de Robert D. Reisz, miercuri, ora 18, Librăria Humanitas
Conferinţa "Cum este o femeie fericită", miercuri, ora 18, Biblioteca Judeţeană
Impro Patzan Show 100, cu Alin Stanciu, Eugen Neag, Ioana Cheregi, Andrei Stan, Petru Damsa, spectacol aniversar, joi, ora 19, Teatru Regina Maria
Spectacol folcloric de 8 Martie cu Ansamblul Folcloric Nuntaşii Bihorului, joi, ora 19, Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol caritabil dedicat femeilor, cu dans, muzică, recitaluri de poezii, licitaţii de produse, joi, ora 18, Liceul Don Orione
Concert Corbu, turneu de lansarea albumului "Zbor spre rădăcini", vineri, ora 21, Studio Act
Concert al trupei Mustang, vineri, ora 18, restaurant Ciuperca
Sărbătorim Ziua Femeii, cu Aurel Ilieş şi formaţia Panoramic, vineri, ora 19, Pandora Palace
Concert extraordinar "De ziua ta" susţinut de Ansamblul Artistic Crişana, vineri, ora 19, Teatrul Regina Maria
8 Martie cu Antonia, vineri, ora 20, Ambasador
8 Martie cu DJ Kendy, vineri, ora 19, Butoiul de Aur
Concert live Mandinga lansarea albumului "Provocador", vineri, ora 20, Grand Palace
TEATRUL REGINA MARIA
Concert extraordinar "De ziua ta", premieră vineri, ora 19, Sala Mare
Călătoriile lui Gulliver, adaptare după Jonathan Swift, regia Radu Dinulescu, sâmbătă, ora 11, Sala Arcadia
Apolodor, pinguinul călător, de Gellu Naum, un spectacol de Ion Mâinea, sub coordonarea artistică a lui Sebastian Lupu, duminică, ora 11, Sala Arcadia
Domnişoara Iulia, de August Strindberg, regia Alexandru Weinberger-Bara, duminică, ora 19, Sala Arcadia
TEATRUL SZIGLIGETI
Frumoasa adormită, luni, orele 9 şi 11; marţi, orele 10 şi 14; miercuri, ora 10
Necunoscutul, abonament Kortars tanc, luni, ora 19, Studio Szigligeti
Oliver, de Lionel Bart, marţi, ora 19, abonament Ady Endre, miercuri, ora 17, abonament Szacsvay Imre, Sala Mare
Tango, de Slawomir Mrozek, joi, ora 19, Studio Szigligeti
Beznă de mină, de Szekely Csaba, vineri, ora 16 şi 19.30
Grădina de aur, vineri, ora 19
Hyppolit, lacheul, spectacolul Trupei Harag Gyorgy, abonament Gabor Jozsef, sâmbătă, ora 17, şi duminică, ora 19, Sala Mare
FILARMONICA DE STAT
Concert simfonic cu lucrări de W.A. Mozart: Cosi fan tutte – uvertura K. 588, L. Kozeluch: Concert pentru pian la 4 mâini în Si bemol major, J. Brahms: Simfonia a III-a în Fa major III op. 90, dirijor Romeo Rîmbu, solişti Corina Răducan şi Eugen Dumitrescu pian, joi, ora 19
EXPOZIŢII
BIBLIOTECA JUDEŢEANĂ
expoziţie de mărţişoare cu vânzare, realizate de tinerii Asociaţiei Down (până în 15 martie)
GALERIA LABORATOR VISUAL KONTAKT
"Grădini imaginare", expoziţie de gravuri acvaforte realizate de artista ucraineană Oleksandra Sysa, vernisaj vineri, ora 18 (până în 22 martie)
GALERIA EURO FOTO ART
- expoziţia lucrărilor acceptate şi premiate la concursul dotat cu Cupa Mondială EFA a Fotocluburilor, 99 de fotografii ale artiştilor membri ai Fotocluburilor din lume (până în 21 martie)
MUZEUL ORAŞULUI ORADEA – COMPLEX CULTURAL
- expoziţia personală a artistului fotograf Morvay Szabo Edina, 45 de fotografii monocrom şi color, peisaje, porterte, eseuri, street-foto, socio-fotografii, vernisaj luni, ora 18, momente muzicale Duo Varadiensis (până în 14 martie)
- expoziţia "Now" realizată de artista britanică Jane McAdam Freud, instalaţii sculpturale cu obiecte specifice naturii (până în 25 mai)
- expoziţia "Zestrea Minerală a Maramureşului", 61 de eşantioane minerale din minele din jurul oraşului Baia Mare, vernisaj joi, ora 13 (până în 20 august)
- expoziţie de artă vizuală "Procesul", picturi, fotografii, grafică digitală şi instalaţii, create de artişti orădeni din generaţia anilor `80 (până în 14 martie)
- expoziţia "Palatul Cotroceni – Aquarela", de Anastasia Stoiciu (până în 19 aprilie)
- expoziţia artistului fotograf Ionel Onofraş (Iaşi), 72 de fotografii mono&color (până joi)
- expoziţia "Peceţi identitare bihorene. Biserici ortodoxe construite în Oradea şi Bihor între 1918-2018"
- expoziţia foto-documentară ,,Familia regală a României pe frontul Marelui Război (1916-1918)"
- expoziţia "Tezaurele de monede şi podoabe din argint de la Almaşu Mic", comuna Sârbi, Bihor, 80 de monede de argint, podoabe, inele, brăţări, piese de metal şi ceramică
- expoziţia "Fericitul Vladimir Ghika - in spiritu caritatis - Desene"
- expoziţia "România – 100 de talente", lucrări de pictură şi ceramică ale elevilor de la Liceul de Arte
- "Decenii de indiferenţă. Cetatea Oradea din pragul colapsului la măreţia de odinioară", etapele reabilitării Palatului Princiar
MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR
- expoziţia "Carnaval Veneţian", picturi pe pânză, măşti pictate, obiecte realizate de elevi între 5 şi 18 ani, coordonaţi de prof. Florina Silvia Iepure (până în 15 martie)
- expoziţia "Transparenţe sacre. Icoane pe stică transilvănene (sec. XVII-XIX)"
- Vivariul
- expoziţia "Donaţia Iosif Fekete (1903-1979)"
- expoziţia "Pictori şi sculptori orădeni din colecţiile MŢC (1950-1980)"
- expoziţia "Artişti plastici orădeni din perioada interbelică"
CINEMA TONSON 5D
Crişul Shopping Center, etaj 3, intrarea din strada Nicolae Jiga
PROGRAM
Marţi-duminică, 5-17 martie 2019 (Luni închis)
Last Airbender + Final Destination: 14.20, 16, 17.40, 19.20
Sledge + Driving Without License: 13, 14.40, 16.20, 18, 19.40
Track + Special Attack: 13.20, 15, 16.40, 18.20
Cretaceos Period: 13.40, 15.20, 17, 18.40
Resident Evil: 14, 15.40, 17.20, 19
CLUBURI
LUST: joi Girls Night Out, ora 23; vineri Ladies Night with Jauri, ora 22; sâmbătă Party, ora 23
INTENSE: vineri şi sâmbătă Party, ora 23
MOSZKVA CAFE: Apple Room and Stimulating Frequencies cu Rikz, Outline, Definition, Manjira, Kashlinski; Eletriswing Party for Women, vineri, ora 22; Dirty Slippers (Ungaria), sâmbătă, ora 20
GEKKO PUB: joi Karaoke Night, ora 20; vineri Xibe Party, ora 22; sâmbătă Chippendale, ora 20
GREEN PUB: miercuri Karaoke Party, ora 21.30; vineri DJ Ivanna, ora 22; sâmbătă Party, ora 23
COLUMBUS CAFE: joi West Life, ora 21, vineri, sâmbătă Party, ora 21, duminică Board Games, ora 12
BISTRO BLUES CAFFE: vineri Friday Night Party live cu Party Band, ora 20
STEAM BAR: joi Thursday Vibes, ora 21
EDISON PUB: sâmbătă Saturday Night Party, ora 20
LOKAL PUB: vineri, sâmbătă Party, ora 20; Sci-Fi Shorts, şase filme SF de scurt-metraj, marţi, ora 19
BLONDY’S ART CAFE: vineri Seară de dans, ora 21.30; sâmbătă Karaoke Night, ora 22
BODEGA: vineri All Stars Night, ora 22
CINEMA PALACE
Captain Marvel
Primul film Marvel cu o supereroină în centrul atenţiei ne-o arată pe Carol Danvers, o pământeancă ce preia structura genetică a iubitului ei Captain Mar-vell în urma unui accident distrugător. Colaboratoare a Răzbunătorilor şi a Gardienilor galaxiei în cărţile de benzi desenate, Carol Danvers va fi în stare să-l urmărească până la capătul Universului pe Yon-Rogg, comandantul Kree, cel care a provocat accidentul.
Regia: Anna Boden, Ryan Fleck
Cu: Gemma Chan, Brie Larson, Mckenna Grace, Lee Pace, Samuel L. Jackson, Jude Law
Să nu ucizi
Să nu ucizi spune povestea lui Cristian, un chirurg tânăr şi ambiţios, pe care pierderea unui pacient, în urma unei intervenţii de rutină, îl determină să pornească o luptă solitară împotriva sistemului, riscându-şi familia şi cariera pentru a descoperi adevărul. Regizorii mărturisesc că este povestea unui Don Quijote care se luptă cu faţa umană a unui sistem care există pentru că noi îl acceptăm prin toate acţiunile noastre de zi cu zi.
Regia: Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Şarga
Cu: Alexandru Suciu, Cristina Flutur, Elias Ferkin
PROGRAM 4-7 martie
Captain Marvel 3D avanpremieră, joi 19.30, 21.55
Să nu ucizi premieră, luni-miercuri 17.30
Green Book: O prietenie pe viaţă premieră, luni-miercuri 15.30, 18.35, 21, 22.35; joi 15.30, 19.10, 21, 22.35
Harvie şi muzeul fermecat premieră, luni, marţi 12.20, 14.15, 17.50; miercuri 10.25, 12.10, 14.05, 17.50; joi 12.20, 14.10, 17.45
Ce-şi doresc bărbaţii premieră, luni, marţi, joi 14, 16.10, 18.20; luni-miercuri 20.05, 22.15; luni-joi 12.40; miercuri 13.50, 16, 18.15; joi 20.05, 22.15
Lara. Aribelle şi mâna destinului luni, marţi 13.10; miercuri 11.10; joi 13.10
Vicele luni-miercuri 21.25
Favorita luni-miercuri 19.10
Ucide-i cu sânge rece luni-miercuri 14.50, 17, 19.35, 21.50; joi 14.50, 17, 21.30, 19.50
Marea aventură Lego 2 luni, marţi 12.25, 15.55; miercuri 10.20, 12.05, 15.50; joi 12.20, 15.50 (dublat)
O, Ramona! luni-miercuri 14.25, 16.30, 17.55, 20.30; joi 14.20, 16.20, 17.55, 20.30
Alita: Îngerul războinic luni-miercuri 15.10, 19.45, 22.05; joi 15.10, 22.05
Şi beţivi, şi mincinoşi miercuri 12.35
Mia şi leul alb luni, marţi 12.30; miercuri 10.45, 13.10; joi 12.25
Cum să-ţi dresezi dragonul 3 luni, marţi, joi 13.35; miercuri 11.35, 13.30
Drumul unui câine către casă miercuri 10.45