Campioana României la polo, formaţia orădeană CSM Digi, s-a impus clar în cele două jocuri pe care le-a disputat luni şi marţi în Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu" în compania arădenilor de la AMEFA.

Meciurile care trebuiau să se desfăşoare la Arad, dar echipele s-au înţeles între ele să joace la Oradea, şi care au contat pentru runda a VIII-a a campionatului Superligii Naţionale s-au încheiat cu victoriile orădenilor cu scorurile de 18-6 şi 25-4.

Luni, în prima dispută, gazdele au luat un avantaj considerabil încă din primul sfert, pe care l-au câştigat cu 6-0. Chiar dacă au mai redus tempo-ul în următoarele 8 minute, poloiştii orădeni tot au mai marcat trei goluri, conducând la pauza mare cu scorul de 9-0.

În sfertul III au marcat şi arădenii, de două ori, numai că elevii lui Toth Laszlo au înscris şi ei de 7 ori.

În fine, în ultimele 8 minute ale disputei, pe fondul introducerii jucătorilor tineri la echipa campioană, arădeni au câştigat sfertul IV cu 4-2.

Cel mai bun marcator al acestui meci, câştigat de CSM Digi, cu 18-6, a fost Alexandru Matei, autor a 5 goluri.

Marţi, în cea de-a doua dispută, campionii de la CSM Digi Oradea s-au impus şi mai clar, adjudecându-şi a 16-a victorie din campionat, din tot atâtea posibile. Scorul final a fost de această dată 25-4.

Şi în acest joc, orădenii au început foarte bine, marcând 5 goluri în primele 8 minute. Cum şi în sfertul secund au repetat isprava, primind în schimb două goluri, la jumătatea confruntării scorul era 10-2.

După pauza mare, poloiştii antrenaţi de Toth Laszlo s-au dezlănţuit şi mai tare, câştigând sfertul III cu 8-2, iar pe cel de-al IV-lea cu 7-0. Astfel, scorul final a fost unul reconfortant, iar pentru CSM Digi a fost un antrenament cu public, înaintea partidei de săptămâna viitoare din compania campioanei Serbiei, Partizan Belgrad, din Liga Campionilor.
Cei mai eficace jucători în partida a doua cu AMEFA au fost: Diaconu, Botond, Ghiban şi Dunca, fiecare cu câte patru goluri la activ.

AMEFA Arad - CSM Digi Oradea 6-18 (0-6, 0-3, 2-7, 4-2) şi 4-25 (0-5, 2-5, 2-8, 0-7)

Marcatori AMEFA Arad: Levente Vancsik 1+2 goluri, Laza 1+0, Gergelyfi 1+0, Kovacs 1+0, Roman 1+0, Băltean 1+0, Hălmăgean 0+1 şi Grama 0+1.

Marcatori CSM Digi Oradea: Matei 5+3 goluri, Kadar 3+0, Dunca 2+4, Cîmpeanu 2+1, Buşilă 1+2, Chioveanu 1+0, Popoviciu 1+0, Diaconu 1+4(1 p), Creţu 1+1 (p), Samuilă 1+2, Ghiban 0+4 şi Botond 0+4