Criza economică pare să nu fi afectat bisericile. Catedrala Reîntregirii Neamului din Alba Iulia, de pildă, se înnoieşte chiar de Paşte. Credincioşii care vor veni să asiste la slujba de Înviere vor călca pe o mochetă care costă nu mai puţin de 16.000 de euro!

Potrivit antena3.ro, banii provin jumătate de la bugetul Consiliului Local, care a şi fost alocată, iar cealaltă jumătate - de la Consiliul Judeţean.

Sursa citată menţionează că Arhiepiscopia a solicitat banii pentru plata mochetei din bugetul local, însă consilierii locali au considerat că suma este prea mare şi au înjumătăţit-o, cerând ca o parte să vino chiar şi din partea forului bisericesc.

Primarul din Alba Iulia a venit şi cu argumente pentru necesitatea acodării banilor - municipalitatea nu a făcut nimic pentru arhiepiscopie de 10 ani, iar sâmbătă sunt aşteptaţi la Alba Iulia, în Catedrala Reîntregirii, Principesa Margareta şi Principii Radu şi Nicolae.