37% dintre antreprenorii din Bihor, aproximativ 9.000, sunt femei, care au creat aproape 29.000 de locuri de muncă. Cel puţin astfel arată cercetările făcute pentru cartea "Forţa economică a femeilor", coordonată de deputatul PNL Andreea Paul, lector universitar doctor.
"O treime din antreprenoriatul românesc este de gen feminin", afirmă liberala într-un comunicat transmis joi presei.
După o parte introductivă, în care sunt prezentate principalele repere ale inițiativei private feminine în România, instrumentele de sprijinire și politicile publice de interes pentru antreprenoriatul feminin, cartea cuprinde mărturiile a 56 de afaceriste din numeroase domenii de activitate, care relatează succint modul în care au pus bazele firmei, eșecurile și piedicile cu care s-au confruntat, precum și recomandări utile pentru femeile care doresc să pornească o afacere. Cartea cuprinde informaţii utile inclusiv pentru politicieni, în vederea creării unui mediu economic mai fluid și mai eficient, după cum a precizat editura Polirom.
"În acest volum am găsit şi răspunsul la întrebarea: câte femei au reuşit în competiţia feroce a mediului de afaceri bihorean? 37% din antreprenoriatul bihorean este de gen feminin. Mai concret: 8.976 firme cu asociaţi sau acţionari majoritari femei au depus bilanţul, din care 5.594 sunt SRL cu asociat unic femeie. Aceste doamne au creat 28.834 de locuri de muncă şi au generat o cifră anuală de afaceri de 4,7 miliarde de lei, conform ultimelor date oficiale disponibile", afirmă Andrea Paul.
În plus, a mai arătat aceasta, alte 6.793 de femei - persoane fizice autorizate ori care au întreprinderi individuale sau familiale active - au ales să lucreze pe cont propriu.
"Judeţul Bihor se află pe locul 5 în ţară din perspectiva numărului de locuri de muncă create de către doamnele antreprenoare", susţine Andrea Paul, care mai precizează şi că "munca şi visul s-au dovedit motoarele cele mai puternice care au alimentat curajul femeilor de a intra în lumea afacerilor".
Cartea a apărut recent la Editura Polirom şi va fi lansată luni, la Camera de Comerţ şi Industrie a României din Bucureşti.
Potrivit autoarei, cartea închide un ciclu de muncă de analiză şi de cercetare de şapte ani, primul pas fiind făcut, în 2011, cu publicarea volumului "Forţa politică a femeilor", tot la Editura Polirom.