Vremea bună de săptămâna trecută a reînviat verdele oraşului şi a scos muncitorii operatorului licenţiat de salubritate RER Ecologic Service pe teren. Aceştia au început să cosească iarba şi să tundă gazonul şi gardul viu în toate spaţiile verzi aflate în întreţinere: parcuri, scuaruri, aliniamente stradale, intrări şi ieşiri din oraş, malurile Crişului Repede, de-a lungul întregului municipiu

De asemenea, în zonele unde gazonul a dispărut, cum ar fi scuarurile din Dragoş Vodă, muncitorii fac iar însămânţări, iar unde năpădesc buruienile aplică tratamente de erbicidare.

Zilele acestea, muncitorii vor începe şi să planteze flori în întreg municipiul. RER Ecologic Service a achiziţionat pentru această primăvară nu mai puţin de 50.000 de fire de flori! Astfel, în Oradea vor fi sădite begonii, salvii şi catharanthus, flori multicolore ce vor "năpădi" cromatic întregul municipiu.

Totodată, în scuarurile din Centrul Civic vor fi înlocuite plantele furate cu alte flori perene, reprezentanţii RER sperând că acestea vor avea o viaţă mai lungă şi că vor scăpa de mâinile hoţilor.