Etapa a XX-a a campionatului Ligii Naţionale de baschet feminin a adus, sâmbătă, în faţa echipei orădene formaţia de pe primul loc al clasamentului, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe.

Aşa cum era de aşteptat, meciul, desfăşurat la Arena "Antonio Alexe", a adus o nouă înfrângere pentru orădence, care însă de această dată nu au pierdut la o diferenţă de 40 de puncte, ci mai mică, de "doar" 30. Rezultatul final al meciului Universitatea CSM Oradea - ACS Sepsi SIC a fost 51-81.

Covăsnencele au început în trombă şi în primele zece minute au reuşit să înscrie 29 de puncte, faţă de doar 10 ale gazdelor. Sfertul secund a fost ceva mai echilibrat, cu doar 16 puncte reuşite de echipa de pe primul loc şi 14 de Universitatea CSM. În aceste condiţii, scorul la pauza mare a fost 45-24 pentru oaspete.

În jumătatea secundă, s-a continuat cam de aceeaşi măsură, cu primele zece minute, aferente sfertului III, câştigate de echipa de pe primul loc, cu 20-12, iar ultimele zece încheiate aproape la egalitate, 15-16.

Rezultatul final, de 81-51 pentru echipa din Sfântu Gheorghe reflectă foarte bine însă diferenţa de pe teren dintre cele două combatante şi aduce cea de-a 18-a înfrângere pentru elevele antrenoarei Adriana Niculescu, care cu doar 2 victorii în 20 de etape se află în continuare pe penultimul loc al clasamentului.

Principala marcatoare a echipei orădene în acest meci a fost Fila Smith, autoare a 17 puncte, în timp ce de la oaspete, Stefanie Murphy a fost cea mai eficace, cu 20 puncte.

Dintre celelalte partide ale etapei cu numărul 20, meciul de la Alba Iulia, dintre CS Universitatea din localitate şi CSBT Alexandria, a fost cel mai disputat, încheindu-se cu o victorie doar la două puncte a oaspetelor, cu scorul de 73-71. La Satu Mare, în schimb, Univ. Goldiş ICIM Arad a dispus de echipa locală CS Municipal cu scorul de 76-52.

Universitatea CSM Oradea - ACS Sepsi SIC 51 - 81 (10 - 29, 14 - 16, 12 - 20, 15 - 16)
Sala: Arena "Antonio Alexe"
Spectatori: 53
Arbitri: Ionuţ Moraru şi Mihai Szilagyi
Comisar FRB: Alexandru Columban

Marcatoare Universitatea CSM: Fila Smith 17 puncte, Alexandra Vlaicu 12, Rosa La Mattina 10, Cristina Badi 4, Quentori Alford 3, Ruxandra Chiş 3 şi Oana Sărăcuţ 2 puncte.

Marcatoare ACS Sepsi SIC: Stefanie Murphy 20 puncte, Maria Florina Păşcălău 19, Kincso Kelemen 12, Tyaunna Dominique Marshall 12, Annemarie Pârău 6, Tunde Kilin 6, Melania Kokovay 2, Iringo Debreczi 2 şi Cristiana Cutaş 2 puncte.