Baschetbalistele de la Universitatea CSM Oradea au suferit miercuri cea de-a 20-a înfrângere din ediția 2014-2015 a campionatului Ligii Naționale. Evoluând în deplasare, la Satu Mare, pe terenul formației locale, CS Municipal, echipa orădeană a cedat cu scorul de 64-83, după ce a arătat și evoluții bune în joc, în special în primul și-n ultimul sfert.

Meciul, care a contat pentru etapa a XXII-a a competiției, a debutat bine pentru gazde, care după 10 minute conduceau cu 5 puncte, scor 20-15. Sfertul secund a fost cel mai slab pentru orădence, care în acest interval n-au reușit mai mult de 12 puncte, primind, în schimb, 22. În aceste condiții, la jumătatea partidei, echipa din Satu Mare conducea cu 42-27.

Partea a doua a disputei a fost ceva mai echilibrată, astfel că după ce sfertul al treilea le-a revenit tot gazdelor, cu 24-19, ultimele 10 minute au fost adjudecate de orădence cu 18-17. Rezultatul final: 83-64 pentru echipa locală.

Principalele marcatoare ale jocului au fost două jucătoare ale echipei locale, Flavia Ferenczi, autoare a 26 de puncte, și Ramona Eniko Laza, cu 25 de puncte. De la Universitatea CSM Oradea s-au remarcat, în special, Quentori Alford și Fila Smith, cu câte 19 puncte.

Deși au 20 de înfrângeri înregistrate în acest sezon competițional, elevele antrenoarei Adriana Niculescu își păstrează locul al XII-lea, antepenultimul al ierarhiei la zi, pentru că au obținut totuși și trei victorii.

CS Municipal Satu Mare  - Universitatea CSM Oradea 83 - 64 (20 - 15, 22 - 12, 24 - 19, 17 - 18)

Sala: LPS Satu Mare
Spectatori: 300
Arbitri: Vlad Potra și Ionuț Moraru
Comisar FRB: Doru Vinași
Marcatoare CS Municipal Satu Mare: Flavia Ferenczi  26 puncte, Ramona Eniko Laza (Tarța) 25, Diana Moraru 11, Renata Szmutku 8, Valentina Bolba 7, Luminița Manta 3 și Adriana Pricop 3 puncte.
Marcatoare Universitatea CSM Oradea: Quentori Alford 19 puncte, Fila Smith 19, Alexandra Vlaicu 11, Cristina Badi 8 și Ruxandra Chiș 7 puncte.