Echipa orădeană de baschet feminin Universitatea CSM a reuşit să obţină a doua victorie în actuala ediţie de campionat.

Sâmbătă, la Bucureşti, pe terenul Rapidului, formaţia orădeană s-a impus la 10 puncte diferenţă, cu scorul de 69-59, în faţa echipei gazdă cu acelaşi nume. Pe sferturi s-a consemnat 21-18, 21-11, 15-16 şi12-14.

A fost un început bun de partidă pentru orădence, care s-au desprins însă mai clar în sfertul secund, sfert pe care şi l-au adjudecat la 10 puncte, iar după pauza mare nu au făcut altceva decât să-şi conserve rezultatul, în cele din urmă reuşind o victorie clară, care urcă echipa Universitatea CSM până pe locul X a Ligii Naţionale feminine.

Principala marcatoare dintre elevele antrenoarei Adriana Niculescu a fost în acest meci Ashford, autoare a 27 de puncte. Ea a fost urmată de Price cu 19, Badi cu 9 şi Johnson cu 8 puncte înscrise. Au mai marcat însă şi Gavra, 4 puncte, şi Peter, 2.

În alte partide ale etapei a VII-a din Liga Naţională feminină de baschet, CSBT Alexandria a dispus de Phoenix Galaţi cu 74-52, Universitatea Alba Iulia a învins Sepsi SIC Sf. Gheorghe, cu 78-65, Danzio Timişoara s-a impus la Tg. Mureş, pe terenul celor de la CS Nova Vita, cu 75-52, iar Univ. "Vasile Goldiş" Arad a câştigat cu 86-49 meciul din compania braşovencelor de la Olimpia.

În etapa viitoare, Universitatea CSM Oradea ar fi trebuit să joace pe teren propriu cu CSM Târgovişte, dar meciul se va disputa la Târgovişte, la data de 1 decembrie, la solicitarea formaţiei dâmboviţene.