A doua sesiune a examenului național de bacalaureat 2025 a început luni, 4 august, cu probele de evaluare a competențelor. La nivel național, s-au înscris peste 30.200 de absolvenți de liceu, iar în Bihor 787.
Calendarul probelor de competențe arată că în 4 și 5 august are loc proba de comunicare orală în limba română, în 5 august și cea de comunicare orală în limba maternă, în 6 august cea de competențe digitale, iar în 7-8 august proba de comunicare orală într-o limbă străină.
Evaluările se fac de câte doi profesori examinatori, preferabil din școala candidatului, dar pot fi aduși și din alte unități dacă există incompatibilități. Rezultatele nu se notează cu calificative „admis”/„respins” și nici cu note, ci se stabilesc niveluri de competență, potrivit grilelor naționale sau europene.
Toate sălile de examen sunt dotate cu camere video și audio. Este interzisă introducerea în săli a materialelor nepermise (manuale, notițe, telefoane, dispozitive electronice), iar încălcarea regulilor atrage eliminarea din examen, indiferent dacă obiectele interzise au fost folosite sau nu. Refuzul de a răspunde la subiectele propuse se consideră neprezentare la examen.
Prima probă scrisă, la Limba și literatura română, este programată luni, 11 august. Pentru a promova examenul, candidații trebuie să participe la toate probele de competențe și la toate probele scrise, să obțină cel puțin nota 5 la fiecare probă scrisă și media generală minimum 6.