Partida cu CSU Cuadripol Braşov nu a ridicat nicio problemă echipei CSM Oradea, care s-a impus cu 81-68 şi a urcat pe locul 10 al clasamentului Diviziei A de baschet masculin. Orădenii au început tare şi aveau după prima pauză un avantaj de cinci puncte, mărit apoi, la pauza mare, la o diferenţă de 16 puncte, conformă cu diferenţa de valoare dintre cele două echipe.

Elevii lui Cristian Achim nu s-au oprit nici în sfertul trei, astfel că la ultima pauză, orădenii conduceau cu 21 de puncte, iar meciul era jucat. Braşovenii au revenit abia în ultimul sfert, când au mai dres rezultatul de pe tabelă.

Cel mai bun jucător de pe teren a fost sârbul Andjelko Mandici, un veritabil metronom al echipei orădene.

*Etapa a 19-a a consemnat o mare surpriză, eşecul celor de la Gaz Metan Mediaş la Otopeni. Medieşenii au cedat postura de lideri, preluată de Universitatea Cluj, şi pot fi egalaţi azi de Asesoft, dacă ploieştenii vor trece, acasă, de BCM Tg Mureş.

CSM Oradea - CSU Cuadripol Braşov 81-68 (21-16, 28-17, 19-14, 13-21)

Arena Antonio Alexe; Spectatori: 500

CSM Oradea: Martinovici 3, Szijarto, Marici 6, Ştefan 6, Mandici 23, Lazar 11, Mitchell 11, Gnjato 10, Paşca 11. Antrenor: Cristian Achim.

CSU Braşov: Mladenovici 3, Boian 4, Paliciuc 2, Forreiter, Chirof, Bubanja 24, Drăguş, Marinkovici 9, Wohlleb 16, Flaundra 2, Ivanov 8. Antrenor: Dan Calancea.

Arbitri: Stelian Băniciă, Alexandru Anica, Bogdan Podar

Comisar de joc: Marius Hurgoi