Au înotat, au pedalat și au alergat pe distanțe impresionante și merită laude numai pentru că au finalizat o competiție foarte grea. Cei mai rapizi dintre sportivii care au participat sâmbătă la Campionatul Național de Triatlon AROBS X-Man România 2022, singurul concurs pe distanța Ironman din țară, au cucerit titlul de „oameni de fier” și medalii.

La masculin, la proba de distanță lungă (care a însemnat 3.800 de metri înot, 180 kilometri ciclism și 42,2 km alergare), locul I a fost adjudecat de bucureșteanul Răzvan Ene, cu un timp de 9 ore, 44 minute și 54 de secunde. Pe locul II s-a clasat Vladislav Munteanu (Republica Moldova), cu 9:52:27, iar pe locul III Mihai Alexandru Cenger (din Mureș), care a finalizat proba în 10 ore, 18 minute și 42 de secunde.

La feminin, proba de Full Ironman a fost câștigată de Eva Gebnar, din Ungaria, care a ajuns la finish după 12 ore, 18 minute și 50 de secunde. Câteva minute mai târziu, a fost urmată de orădeanca Annamaria Bako (ACS3Sport), cu un timp de 12.32:33, iar pe locul III s-a clasat Iulia Florea (Unstoppable Sport Club București), cu 12 ore, 53 de minute și 20 de secunde. Locul IV la fete este ocupat tot de o orădeancă: Nicolette Ionescu (Xterra Sport Bihor), cu 13 ore, 29 de minute și 03 secunde.

Proba Half Ironman (1.900 m înot, 93 km ciclism și 21,6 km alergare) a fost câștigată, la feminin, de Agnes Tuzson (de la clubul Mobility Plus din Târgu Mureș), care a obţinut un timp de 5 ore, 35 de minute și 49 de secunde. Pe locul II s-a clasat Bálint Reká (Master Ski&Bike, Târgu Mureș), cu 5:44:47, iar pe III Koter Adél (Harghita Triathlon Club), sosită la finish la scurt timp după vicecampioană, adică după 5 ore, 45 de minute și 52 de secunde.

La masculin, campion Half Ironman este David Hankó (Ungaria), care a terminat cursa în 4 ore, 23 de minute și 22 de secunde. Vicecampion este moldoveanul Andrei Vrabii (4:24:20), iar pe locul III s-a clasat Ion Alex (Unstoppable Sport Club București), cu un timp de 4 ore, 25 de minute și 38 de secunde.

Festivitatea de premiere trebuia să aibă loc sâmbătă seară, în Piața Unirii, însă din pricina ploii puternice, nu s-a mai ținut.