Site-ul dezvaluiri.ro a publicat un articol şi fotografii de la un botez neobişnuit făcut la Biserica Sfântul Gheorghe din Ploieşti. Aici, o adolescentă de etnie romă a fost botezată în sânii goi şi doar în chiloţi.
Preotul paroh Gabriel Oprea, cel care a săvârşit ritualul botezului, precum şi cu şeful său, protopopul Ştefan Muşat consideră că nu s-au încălcat legile bisericeşti.
"Fetiţa provine dintr-o familie de etnie romă, cu venituri mici şi noi am botezat-o fără să luăm nici un ban. Vreau să vă spun că fata e un copil şi e fecioară. Noi am săvârşit taina botezului, nu ne-am gândit la păcat", au precizat preoţii pentru acelaşi site.