Studenţii orădeni vor să fie cunoscuţi în toată ţara pentru priceperea lor. Altfel nu se explică de ce o mână de tineri de la Universitate s-au filmat şi s-au postat pe YouTube, chiar din camerele de cămin, cu o înregistrare făcută pe calapodul mult mai amuzantelor videoclipuri "Eşti român dacă..." ori "Eşti şofer dacă...", pe care le-a făcut o trupă de comedie din Cluj.
În producţia locală, intitulată "Dacă eşti student... Oradea", patru tineri enumeră, în mai bine de două minute, ce atitudini dovedesc că un tânăr este student.