Administraţia Socială Comunitară Oradea reia împărţirea alimentelor pentru persoanele nevoiaşe, sistată din pricina sărbătorilor de iarnă, pe data de 5 ianuarie 2015. Astfel, persoanele defavorizate incluse în program sunt aşteptate la depozitul din strada Codrilor nr. 3 (între Ştrandul Municipal şi Baza Sportivă Dinamo), zilnic începând cu ora 8.00.
Conform Hotărârii Guvernului nr. 799/2014, beneficiază de pachetele de alimente familiile şi persoanele singure care au dreptul la venit minim garantat, beneficiarii de alocaţie pentru susţinerea familiei, şomerii care primesc indemnizaţii de şomaj de până la 400 lei inclusiv şi cei înregistraţi în baza de date a Agenţiei pentru Ocuparea Forţei de Muncă, dar care nu primesc indemnizaţii, pensionarii sistemului public de pensii ale căror alocaţii băneşti lunare sunt sub 400 lei şi persoanele cu handicap grav şi accentuat.
Fiecare beneficiar va primi un pachet de 27 kilograme de alimente, constând în făină, mălai, paste făinoase, zahăr, ulei şi conserve.