Nimic nu anunţa un meci atât de greu pentru CSM Frigoconti, campioana României, la debutul în Grupa I a Cupei LEN. Pentru că celelate două contracandidate la calificarea în optimi sunt RN Sori (Italia) şi Ferencvaros Budapesta (Ungaria), meciul cu Hornets părea cel mai uşor.

În apă orădenii au avut mult de luptă cu o echipă slovacă îndârjită. 5-5 la pauza mare şi 6-6 înaintea ultimului sfert, cu slovacii la conducere.

Însă diferenţa s-a făcut în ultimul sfert, când slovacii au cedat. Kincses a marcat un gol capital pentru ca Negrean şi Kadar să stabilească scorul final: 9-6.

Din nou Kadar Kalman a fost eroul echipei orădene cu patru goluri marcate. În prima partidă a grupei, Ferencvaros a dispus de RN Sori cu 14-10. Pentru a nu fi eliminaţi, italienii vor avea nevoie de victorie cu CSM Oradea în meciul de sâmbătă, o dispută care se anunţă mai mult decât interesantă.

CSM Oradea - CH Hornets Kosice 9-6

Scorul pe sferturi: 3-2, 2-3, 1-1, 3-0

CSM: Barat, D. Creţu - Samuilă, Baidoc, Diaconu 1, Cîmpianu, Popoviciu, Tarnoveţchi, Kincses 1, A. Creţu 1, Monostori 1, Kadar 4, Negrean 1. Antrenor: Cornel Gordan.

CH Hornets: Gogola, Galis - Nizny 2, Zatovic 1, Cipov, Veselits 1, Nagy, Palascak 1, Baco, Grutka, Zareva, Kolaric 1, Famera. Antrenor: Stephan Mihula.