Mai mulţi şoferi care au circulat, miercuri, între Oradea şi Cluj au rămaşi blocaţi în trafic din cauza unor lucrări la carosabil. Unul dintre aceștia a surprins cu drona imagini cu cozile imense formate în zona Piatra Craiului.
"Este aglomeraţie pe ambele sensuri. Se lucrează pe o porţiune de circa 50 de metri în zona Bucea, pe sensul Oradea-Cluj, au decopertat un pic pe acolo. Nu înţeleg de ce nu fac astfel de lucrări noaptea, nu când e traficul în toi", spune orădeanul.
Acesta a rămas circa o oră blocat în trafic, întorcându-se de la Cluj, până a reuşit să treacă Piatra Craiului. Cum lucrările sunt semaforizate, cozile se formează când pe un sens de circulaţie, când pe altul.
Ofiţerul de presă al IPJ Bihor, Ioana Lascău, a confirmat că în zonă nu s-a produs vreun accident rutier, iar ambuteiajele sunt provocate de lucrările care nu se efectuează pe teritoriul judeţului Bihor.