Fiind un partid cu reală priză în mediul rural, nu miră pe nimeni că pesediştii se sapă între ei. Iar pricina, cum se întâmplă adesea, este o femeie: Ana-Maria Tiron, asistenta preşedintelui PSD Bihor, Ioan Mang.
Şeful are de gând s-o pună candidat la Deputăţie în Colegiul Ceica, zonă unde pesediştii au cinci primari, iar alegerea e 99% sigură.
Slăbiciunea politicianului pentru tânăra-i asistentă a fost remarcată încă de la locale, când unii candidaţi pesedişti, precum cel de la Sâmbăta, ajunseseră să-şi facă bannere cu ea în chip de Udrea locală, alături de cei trei lideri ai USL Bihor, Cornel Popa (PNL), Traian Bodea (PC) şi, fireşte, Ioan Mang.
Supăraţi însă că juna e promovată atât de strident, pesediştii au pus în circulaţie pe internet şi o baladă, din care reiese că Ana-Maria a ajuns să-şi întreacă protectorul în notorietate: "Cum mergeam spre Binş cu maşina mea, / Lângă primăria de la Sâmbăta, / Admirând un banner ce încă domină drumul, / Stătea Popa, Bodea şi cu încă unul. / Căutând să aflu de la cine ştie / Cine-s cei trei de pe panoplie, / De lângă cea mândră Ană-Marie?".
Răspunsul, cică, e clar de pe acum: Popa, Bodea şi cu Mang au devenit trei lideri care s-ar putea certa cu propriile partide numai ca să ajungă domnişoara deputat.