Angelina Jolie va fi supusă în curând unei operaţii de îndepărtare a ovarelor din cauza unei gene moştenite de la mama ei şi care ar putea duce la apariţia cancerului, scrie gandul.info.
Mai rău, actriţa a aflat şi că fetiţele ei naturale, Shiloh (7 ani) şi Viviene (4 ani) ar putea fi, la rândul lor, purtătoare ale aceleiaşi gene, cunoscută sub denumirea BRCA 1. Gena a determinat-o pe Angelina Jolie să ia decizia de a-şi face operaţia de mastectomie.
Actriţa a dezvăluit la jumătatea lunii mai că a suferit o dublă mastectomie pentru a preveni dezvoltarea unui cancer mamar.
Potrivit actriţei în vârstă de 37 de ani, medicii i-au spus că prezintă un risc de 87% să dezvolte cancer mamar şi un risc de 50% pentru cancer ovarian, din cauza acestei gene (BRCA1).
"Când am aflat care este situaţia, am decis să iau măsuri pentru a minimaliza riscurile cât se poate de mult", a mai spus artista.
"Sunt norocoasă că am un partener de viaţă, Brad Pitt, care mă iubeşte şi mă sprijină. Deci, oricine are o soţie sau o iubită care trece prin aşa ceva, să ştiţi că sunteţi o parte importantă a acestui proces de trranziţie. Brad a fost la Pink Lotus Breast Center, unde am fost tratată, tot timpul cât au durat operaţiile. Am reuşit să găsim momente în care să râdem împreună. Ştiam că acesta este cel mai bun lucru pe care putem să-l facem pentru familia noastră şi că ne va apropia mai mult. Şi aşa s-a întâmplat", a mărturisit Jolie.