Uniunea Social Liberală e din nou pe butoi de pulbere. După ce Liviu Dragnea a spus, pornind de la modificarea legii administraţiei publice, că e necesară o discuţie cu PNL cât mai curând pentru ca lucrurile să fie tranşate cât mai rapid, dacă se merge mai departe cu "acest USL", Crin Antonescu este de acord.
Noile declaraţii au pornit după o serie de declaraţii acide la nivelul USL, stârnite de iniţiativa unui grup de liberali care au propus modificarea legii alegerii administraţiei publice locale, astfel încât primarii să fie aleşi în două tururi, iar preşedinţii consiliilor judeţene să fie aleşi din cadrul consilierilor.
"Subscriu la ideea că sunt destule de clarificat în USL pentru a putea merge mai departe în faţa cetăţenilor care ne-au dat votul", a declarat Antonescu, potrivit gândul.info, arătând că la nivel de USL ar trebui o discuţie în cazul iniţiativelor legislative importante.
"Este un simplu proiect, nimeni nu poate lua dreptul la iniţiativă a unor parlamentari, e dreptul lor. Vom discuta despre acest lucru. E bine ca iniţiativele majore să fie luate împreună, dar eu ştiu vreo trei acte legislative mai importante decât cea cu alegerile, care s-au luat fără consultarea USL şi care fac efecte, e neplăcut. Trebuie mult calm, trebuie să aşezăm nişte lucruri, să punem la punct. Nu văd de ce un partid sau altul s-ar supăra", a completata preşedintele PNL conform aceleiaşi surse.
Pe de altă parte, liderul liberal a precizat că personal susţine varianta în care primarii să fie aleşi în două tururi. "Dacă se va modifica legea în acest fel, nu e împotriva vreunui partid, este în interesul cetăţeanului. E normal ca cel ales să aibă o maximă legitimitate", a mai spus Antonescu.
Referitor la modalitatea de alegere a preşedinţilor de CJ, liderul PNL s-a pronunţat pentru introducerea aceluiaşi sistem de vot direct, în două tururi, la fel ca în cazul primarilor.
În tot acest timp, premierul Victor Ponta a declarat, sâmbătă, răspunzând unei întrebări, că nu sunt probleme în USL şi că proiectul parlamentarilor PNL e "treaba Parlamentului", adăugând: "Vor fi tot timpul tentative de scandal şi de la Băsescu, şi de la Crin, şi de la Dragnea, de la oricine altcineva".