Numărul arborilor s-a înjumătăţit de când există civilizaţia umană, iar în fiecare an se pierd 15 miliarde de copaci.

Un studiu al Universităţii Yale arată că Terra mai are 3 trilioane de copaci şi că de la începuturile civilizaţiei până în prezent au dispărut peste 46% din copacii planetei, vinovate fiind activităţile umane care au despădurit continuu suprafaţa pământului.

De-a lungul istoriei, cel mai mare impact negativ asupra pădurilor l-a avut schimbarea destinaţiei terenurilor pentru a fi folosite în scopuri agricole, pe locul al doilea în clasamentul factorilor ce provoacă despădurirea fiind activităţile industriale.

„Copacii sunt printre cele mai importante organisme de pe planetă. Aduc servicii valoroase oamenilor: păstrează apă, oferă nutrienţi, stabilizează solul, oferă adăpost pentru plante şi animale, atenuează efectele schimbărilor climatice prin faptul că absorb dioxidul de carbon şi generează oxigenul de care avem nevoie pentru a respira. Să nu uităm asta!”, îndeamnă un cercetător de la Yale, Henry Glick.