În oricare zi a săptămânii, o inspecţie a recipientelor pe care RER Ecologic Service le-a destinat  colectării selective a deşeurilor arată că încă mai sunt destui orădeni care nu pun preţ pe acest sistem. Aruncând deşeurile la întâmplare, compromit şi efortul vecinilor lor...

Saci pentru toţi

Sistemul de colectare selectivă are o regulă de bază: acasă, toţi cetăţenii ar trebui să separe deşeurile menajere de cele ce pot fi reciclate. Pentru această fracţie uscată, orădenii care stau la case au primit de la RER Ecologic Service role cu 25 de saci galbeni destinaţi exclusiv acestui tip de deşeuri. Sacii au fost distribuiţi gratuit şi sunt de unică folosinţă, fiind concepuţi astfel încât să deservească o familie timp de un an.

Pe ei sunt desenate şi deşeurile care pot fi aruncate: hârtii şi tipărituri, cartoane, deşeuri din metal precum doze pentru băuturi, cutii ori capace de aluminiu şi resturi plastice cum sunt pungile, flacoanele de detergenţi ori săpun lichid, PET-uri de apă, suc, bere sau alte băuturi. De asemenea, în saci pot fi aruncate paharele de iaurt şi smântână şi ambalajele tip tetrapak, adică cutiile de lapte şi de suc natural.

Pentru orădenii care stau la blocuri, RER Ecologic Service a pus la dispoziţie, tot gratuit, containere şi pubele cu capace galbene, pe care a fost inscripţionat mesajul că sunt destinate exclusiv deşeurilor reciclabile.

Toţi pentru un scop

În timp ce majoritatea orădenilor de la case sunt riguroşi în colectarea selectivă şi adună în sacii galbeni deşeurile reciclabile pe care le produc, la blocuri nu există aceeaşi rigoare. Mulţi orădeni continuă să-şi arunce deşeurile la întâmplare, ceea ce face inutil efortul celor care aruncă pet-urile, hârtiile ori sticlele doar în recipientele anume destinate. Explicaţia e simplă: odată amestecate cu deşeurile menajere, reciclabilele sunt compromise şi nu mai pot fi revalorificate.

Din acest motiv, RER Ecologic Service face un apel la conştiinţa orădenilor, îndemnându-i să colecteze selectiv deşeurile, mai ales că nu au nimic de pierdut, colectarea reciclabilelor fiind gratuită. Beneficii va avea însă toată lumea...


Vocea străzii

Ce părere aveţi despre sistemul local de salubrizare? Ce plusuri şi ce minusuri are?

La blocul nostru avem două pubele mici care întotdeauna sunt arhipline. Cei cu cartele nu se obosesc să meargă până la ţarcuri, ci ne aglomerează pe noi.

Klara Matyi

Eu cred că RER Ecologic Service ar trebui să spele şi să dezinfecteze mai des pubelele şi containerele, mai ales pe timpul verii.

Carmen Crişan

Vara, din maşini curge zeamă fermentată care miroase de te rupe. Vin să spele în urmă doar dacă faci sesizare, dacă nu, speli tu.

Vlad Chelaru

Sistemul cu cartele nu funcţionează în tot oraşul. Pur şi simplu, cartelele nu deschid ţarcurile, aşa că nu ai acces la pubele!

Ruxandra Sarbut

Nu înţeleg de ce se adună gunoiul la orele unu, două la amiază, când oraşul este aglomerat. Aş prefera seara, când nu este trafic.

Bondaş Timotei

Eu cred că reciclabilele ar trebui colectate săptămânal, nu la două săptămâni, ele reprezintă cea mai mare parte din deşeurile pe care le aruncăm.

Valeriu Domuţa