În Sinagoga ”Neve Șalom” din Instanbul a avut loc vernisajul Salonului Național intitulat ”Evreii din România”, organizat de Asociația ”Euro Foto Art” sub patronajul Ministerului Culturii din România, prin Institutul Cultural Român ”Dimitrie Cantemir” din Istanbul.
Evenimentul a avut loc în prezența a peste 100 de personalități ale vieții culturale și religioase, diplomați și directori ale institutelor culturale ale unor țări din metropola turcă.
Publicul a fost salutat de către reprezentantului Sinagogii, Metin Delevi, care a prezentat istoricul evreilor din acest oraș cu peste 14.000.000 locuitori, în vreme ce consulul general al României, Adriana Ciamba, a subliniat rolul artei fotografice în promovarea imaginii unei țări și a naționalităților care conviețuiesc împreună.
Alături de artistul fotograf Ștefan Tóth AFIAP, președintele Asociației ”Euro Foto Art”, inițiatorul proiectului de prezentare a naționalitălor din România, la vernisaj a fost prezent şi cunoscutul artist fotograf orădean Ovi D. Pop AFIAP.
Evenimentul a luat sfârșit cu o recepție oferită de Institutul Cultural Român”Dimitrie Cantemir” din Istanbul.