11 persoane au murit şi încă 25 au fost rănite, din primele informaţii, în urma a două explozii produse marţi dimineaţă pe cel mai mare aeroport din Bruxelles, Zaventem.

Aeroportul a fost evacuat şi toate zborurile au fost suspendate. Autorităţile au confirmat că a fost vorba despre un atac sinucigaş.

Potrivit agenţiei de ştiri Mediafax, autorităţile au activat planul de catastrofă regională şi toate drumurile care duc spre aeroport sunt închise, inclusiv traficul feroviar spre şi dinspre aeroport care a fost închis.

O cursă TAROM care a decolat la ora 7.30 din Bucureşti şi urma să aterizeze pe aeroportul atacat a fost redirecţionată spre Amsterdam.

Martorii evenimentului au declarat presei că au "simţit " undele de şoc provocate de explozii şi cred că deflagraţiile au avut loc la check-inul pentru cursa American Airlines, la ora locală 8 dimineaţa (ora 9 - ora României).

Fiica antrenorului Mircea Rednic se afla pe aeroportul din Bruxelles în momentul exploziei. "Am alergat şi nu m-am uitat în jur. Am văzut răniţi şi nu mi-am dat seama dacă mai erau în viaţă. Doar am alergat. Îmi era frică să nu alerg spre un loc unde era o bombă. Acum suntem pe pistă. Ne-a scos afară. Sunt multe ambulanţe şi pompieri. La un restaurant şi o farmacie mi se pare că au fost bombele. Căzuse tavanul şi era praf, dar nu mai era fum, când am ieşit nou. Nu ştiu nimic. Eu nu mai plec. Am lăsat bagajul în aeroport. Nu mă mai interesează. Îl aştept pe tata să vină să mă ia cu maşina. Sunt doar angajaţi de la aeroport lângă noi. Nu sunt forţe de ordine", a declarat Luana Rednic, la Digi24.

În jurul orei 10, ora României, o altă explozie a fost înregistrată într-o staţie de metrou. Iniţial, se credea că la metrou au fost alte 4 explozii, însă această informaţie a fost corectată pe parcurs.

Pe de altă parte, poliţia a găsit mai multe dispozitive explozive la aeroportul Zaventem, scrie Digi24.ro.

"Noi suntem îngroziţi şi întristaţi şi folosesc acest prilej pentru a exprima întreaga compasiune şi condoleanţe celor loviţi de acest incident, autorităţilor belgiene, poporului şi cred că este, dacă se confirmă ipoteza unui atentat, un eveniment care ne arată că terorismul a rămas în inima Europei. Suntem extrem de îngrijoraţi şi vom urmări evoluţia de la Bruxelles", a declarat preşedintele Klaus Iohannis.

Exploziile au loc la numai câteva zile după ce vineri poliţia belgiană l-a arestat pe ultimul dintre autorii atacurilor din noiembrie de la Paris care mai era în libertate, Salah Abdeslam.

UPDATE

În jurul orei 14.30, bilanţul oficial dar parţial al evenimentului a ajuns la 30 de morţi şi 150 de răniţi, în cele două atentate. 

Între victime nu se numără şi cetăţeni români.

Nu mai puţin de 1.000 de zboruri au fost anulate sau redirecţionate din cauza deflagraţiilor de pe aeroport.