Începând de marţi, comuna Cefa are Centru de Permanenţă Medicală. Proiectul a fost demarat de dr. Erica Ecaterina Marian, anul trecut, din necesitatea asigurării asistenţei medicale.

Centrul de permanenţă se află în clădirea vechiului dispensar medical Cefa, care a fost reamenajat, dându-se astfel spre utilizare două cabinete medicale şi un spaţiu de odihnă. Permanenţa se va asigura, prin rotaţie, de mai mulţi medici şi asistenţi.

Cei doi preoţi ortodocşi din comună au sfinţit cabinetele în prezenţa personalului medical care îl deserveşte, a conducerii Primăriei Cefa şi a locuitorilor din comună.

Prin darea în funcţiune a acestui Centru medical se asigură asistenţa gratuită a urgenţelor medicale atât pentru locuitorii comunei Cefa, cât şi pentru cei din localităţile învecinate.

Conducerea Primăriei are în vedere ca în viitor să achiziţioneze şi un aparat defibrilator atât de necesar pentru salvarea de vieţi.

Amenajarea şi dotarea spaţiului medical cu cele necesare impuse pentru autorizare de către Direcţia de Sănătate Publică şi Casa de Asigurări de Sănătate au fost susţinute din bugetul local şi din cel al personalului medical.

În vecinătatea clădirii Centrului funcţionează şi o farmacie modernă privată, aprovizionată şi dotată la nivel de oraş.

Viorel Orbai