Primăria Oradea a anunţat că, începând de joi, 24 noiembrie, vor începe lucrările de modificare a circulaţiei pe străzile Moldovei, Cantacuzino, Lacul Roşu, Bârsei, Zimbrului şi Michelangelo.

"În urma acestor modificări, se va circula pe sens unic: pe str. Moldovei - între str. Lacul Roşu şi str. Transilvaniei; pe str. I. Cantacuzino - de la str. Flammarion spre str. Lacul Roşu; pe str. Bârsei - între str. Moldovei şi str. Traian Lalescu; strada Zimbrului va fi toată cu sens unic - dinspre B-dul Ştefan cel Mare spre str. Moldovei; strada Michelangelo va fi toată cu sens unic - dinspre str. Moldovei spre B-dul Ştefan cel Mare", se arată într-un comunicat transmis marţi.

Lucrările pentru montarea noilor indicatoare de circulaţie vor dura până sâmbătă inclusiv.

Tot ca element de noutate, cum BIHOREANUL a mai scris, la intersecţia străzilor Traian Lalescu cu Lacul Roşu s-a realizat traversarea peste strada Lacul Roşu, care facilitează accesul spre centrul oraşului. Practic, podeţul care traversa întubarea Pârâului Sălbatic din strada Lacul Roşu a devenit şosea.

Astfel, se modifică şi priorităţile de trecere.

"Municipalitatea face un apel către conducătorii auto să respecte noile indicatoare şi să circule cu atenţie, pentru a evita producerea de tamponări", se mai arată în comunicat.