Orădenii care au fost în ultimele două săptămâni în Primărie au avut surpriza să găsească toate uşile deschise. Sistemul de acces pe bază de cartele instituit de primarul Ilie Bolojan în ianuarie 2012 a fost scos din uz la sfârşitul lunii trecute.
Conducerea municipalităţii a plătit 2.000 lei pentru implementarea unui sistem mai performant de cititoare de carduri. Raportat la vechiul sistem de acces, care putea recunoaşte doar 1.000 de cartele, noul sistem, pus în funcţiune săptămâna aceasta, poate citi de cinci ori mai multe.