În cadrul etapei a XIV-a a campionatului Diviziei A2 la volei masculin, formaţia orădeană Atletic LPS Bihorul s-a impus sâmbătă, pe teren propriu, la Sala LPS Bihorul, cu scorul de 3-0, în faţa deţinătoarei "lanternei roşii", echipa Avântul Torpi Tg. Mureş.

Meciul, care a durat mai puţin de o oră, a început bine pentru gazde, elevii profesorului Rodian Achimescu câştigând primul set cu 25-15, însă în setul al doilea s-au relaxat inexplicabil şi la un moment dat au fost conduşi cu 22-15.

Au avut totuşi tăria de caracter să revină, să conducă cu 24-22, dar apoi oaspeţii au punctat din nou şi astfel, în cele din urmă, setul secund a fost câştigat de orădeni cu 27-25.

Miza în acest set a fost destul de mare pentru gazde, care nu îşi permiteau să piardă un set cu ultima clasată, pentru a rămâne în fruntea clasamentului. În setul III diferenţa a fost clară, orădenii impunându-se cu 25-12.

Astfel, Atletic LPS Bihorul îşi continuă cursa solitară către câştigarea Seriei Vest.