Primăria a început săptămâna trecută plantările de toamnă, acţiune în cadrul căreia vor fi sădiţi 854 de arbori. Printre aceştia se numără specii precum: mesteacăn, măr şi prun decorativ, dud, salcie, frasin, acer, salcâm şi carpen.
Campania de plantări de toamnă va fi făcută de firma Adenadra, specializată în amenajări pesagistice şi plantări, în baza unui contract de 189.532 lei (cu TVA) încheiat cu Primăria.
Acţiunea va cuprinde toate zonele oraşului, respectiv: zona Nufărul, parcurile Dragoş Vodă, Cerbului, Averescu, Electrometal, Andriţoiu, bulevardele Magheru şi Decebal (pe porţiunea cuprinsă între strada Primăriei şi Grădina Zoologică) şi străzile Republicii (în faţa fostei Policlinici), Peneş Curcanul, Calea Clujului, Xenopol, Sovata (malul Crişului Repede), Pârâul Peţa (malul drept), Erkel Ferencz, Matei Corvin şi Horea.
În paralel, municipalitatea distribuie cu titlu gratuit către asociaţile de proprietari 5.000 de fire de gard viu. Materialul săditor poate fi ridicat de la pepiniara situată pe str. Făgăraşului aparţinând Administraţiei Domeniului Public (fosta RAPAS).