Un om de ştiinţă australian avertizează că bărbaţii vor dispărea de pe pământ, proces ce a început deja şi e posibil să se încheie în cinci milioane de ani.
Profesoara Jenny Graves, specialist în genetică evoluţionistă, afirmă că predicţia sa se bazează pe fragilitatea moştenită a cromozomului masculin Y. Numărul de gene de la nivelul cromozomului masculin scade rapid.
Cromozomul Y a apărut acum 200 - 300 de milioane de ani şi la începuturile sale avea 1.700 de gene. Acum, însă i-au mai rămas doar 45 de gene şi mare parte dintre ele sunt "gunoaie". Pe de altă parte, cromozomul X încă mai conţine în jur de 1.000 de gene.
Mai mult, femeile au doi cromozomi X, lucru ce le permite acestora să se repare prin crearea unor schimburi între cei doi cromozomi. În schimb, bărbaţii au doar un cromozom X şi unul Y . Cromozomul Y se degradează din cauza faptului că, pentru el, repararea greşelilor este mult mai greu de realizat.
"La bărbaţi, cromozomul X este singur, în schimb la femei el este în pereche şi poate să se repare realizând schimburi. Dacă cromozomul Y este avariat intră într-o distrugere avariată. Ai crede că sexul este atât de important încât nu ar suporta mari schimbări. Dar el suferă schimbări la orice nivel, iar cromozomul Y se autodistruge, oarecum", a declarat cercetătoarea.
Cromozomul Y se întâlneşte mereu la bărbaţi şi este activ la nivelul testiculelor participând la crearea spermatozoizilor. Ea explică că este vorba despre "un loc foarte periculos" deoarece acolo se produce multă diviziune celulară, lucru care există mereu şansa producerii unei mutaţii sau a unei pierderi de gene.