CSM U Oradea a sperat vreme de 20 de minute, că poate produce surpriza şi să treacă de CSM Satu Mare, într-un meci disputat sâmbătă la Arena "Antonio Alexe" din Oradea.

Orădencele au jucat bine în primele minute ale fiecărui sfert din meci dar au capotat de fiecare dată pe final şi, la sfârşitul partidei, scorul a fost 42-64 pentru formaţia din Satu-Mare.

Antrenoarea Adriana Niculescu a acuzat absenţa mai multor jucătoare prezente la faza zonală a Cupei Liceelor la Baia Mare.

Este vorba despre cinci jucătoare, toate eleve la LPS Bihorul Oradea. Orădencelor nu le rămâne decât să se bată cu Rapid Bucureşti pentru locul şapte la finalul sezonului, în grupa de elită.

CSM U Oradea - CSM Satu Mare 42-64 (12-20, 18-17, 6-19, 6-8)

CSM Oradea: Ioana Gavra 3, Dana Tămăşdan, Aysha Barkley 11, Oana Sărăcuţ, Edit Sabău 5, Mihaela Adi 7, Moni Ardelean, Tiffany Brown 16, Oana Cutuş. Antrenori: Adriana Niculescu şi Ioana Croitoru.

CSM Satu Mare: Claudia Pop 13, Laura Povilonyte 10, Laura Drăgoescu 5, Kinga Szmutku, Adina Pop 5, Cristina Ciocan 8, Alison Hardy 5, Siamata Diatta 6. Antrenor: Dan Fleşeriu.

Arbitri: Vlad Potra şi Alin Drăguşin. Comisar: Alexandru Columban.