CSM U Oradea a început bine partida cu SCM U Craiova din ultima etapă a sezonului regulat, grupa de elită, în ciuda faptului că a încasat primul coş după două secunde de joc. Elevele Adrianei Niculescu au reuşit să preia conducerea, 8-2, însă a fost rândul oltencelor să dea replicam după care s-a mers cap la cap până la prima pauză: 16-16.

În sfertul doi, Oradea s-a distanţat din nou, la 24-18 , după care gazdele şi-au păstrat avantajul pe tabelă până la pauza mare: 32-27. Sfertul trei a arătat o echipă craioveană mult mai atentă, mai decisă, iar pe fondul unor ratări exasperante ale gazdelor, SCM U Craiova a preluat conducerea: 42-49.

În debutul sfertului patru, orădencele s-au apropiat la 47-49, după care au preluat conducerea cu 54-52. Finalul a fost incandescent, ambele echipe căutând să se desprindă decisiv: 56-56, apoi 56-58 şi, în 58-58 cu 73 de secunde înainte de final.

Însă acele secunde au decis învingătoarea. Orădencele s-au precipitat, au greşit şi Craiova a marcat de trei puncte, punând capăt partidei cu scorul de 58-61.