Baschetbalistele orădene ale echipei Universitatea CSM au început anul cu o nouă înfrângere la scor. Astfel, sâmbătă, în cadrul etapei a XVII-a din Liga Națională, jucătoarele orădene au cedat la o diferență de 44 de puncte, cu scorul de 37-81 meciul disputat în deplasare, la Timișoara, cu formația locală, BCM Danzio.

Orădencele au început foarte slab meciul, marcând doar 4 puncte în primul sfert, timp în care au încasat însă 18. Surprinzător însă, sfertul II a fost dominat de Universitatea CSM, care a fost de nerecunoscut, cu 20 de puncte marcate și numai 12 primite. Ioana Gavra s-a dovedit a fi într-o formă foarte bună de joc. La pauza mare, bănățencele conduceau astfel cu scorul de 30-24.

Din păcate ceea ce s-a întâmplat în sfertul II s-a dovedit a fi doar un foc de paie pentru bihorence, care în partea secundă nu au mai reușit, nici pre departe, aceeași prestație. În sfertul al III-lea, elevele antrenoarei Adriana Niculescu au marcat doar 5 puncte, iar în cel de-al patrulea, 8, timp în care au primit 19, respectiv 32 de puncte. Astfel, scorul final al jocului a fost unul total nefast pentru bihorence, 81-37 în favoarea gazdelor.

Cele mai eficace jucătoare ale disputei au fost sârboaica Pesovic, de la echipa gazdă, care a marcat 27 de puncte, și Ioana Gavra, de la Univ. CSM Oradea, autoare a 16 puncte.

Danzio Timişoara  - Universitatea CSM Oradea 81 - 37 (18 - 4, 12 - 20, 19 - 5, 32 - 8)

Sala: Constantin Jude

Spectatori: 300

Arbitri: Cosmin Prișca și Răzvan Opriș

Comisar FRB: Marian Oprea

Danzio Timişoara: Pesovic 27 puncte (3x3p), Geleriu, Erak 12 p, Kmjetin 6p (1x3p), Moraru, Zidaru, Karakasevic 12 p, Serrieh 2 p, Maksimovic 11 p, Jovovic 4 p, Stoiedin 7 p şi Dumitrache.

Universitatea CSM Oradea: Gavra 16 p (1x3p), Vlaicu, Sărăcuţ, Moza, Anei, Badi, Alford 3 p, Chiş 5 p, Smith 9p şi Smiley 4 p.