Într-o partidă contând pentru etapa a 8-a, prima a returului Diviziei A, Seria NV, CSM U Oradea a învins Universitatea Cluj nu fără emoţiile de rigoare.

Gazdele au intrat mai greu în meci fiind conduse în minutul 7 cu 11-4 însă au avut un final de prim sfert, de excepţie. Au marcat 12 puncte consecutive şi au intrat la prima pauză cu 16-11 pe tabelă.

Oaspetele nu s-au predat reuşind coşuri de la distanţă prin numărul 1, Florentina Ardelean şi Andreea Pop.

Clujul a preluat conducerea 31-29 după care gazdele au cerut un time-out care a şi avut efectu scontat. Oradea a intrat la pauza mare cu 40-36, însă clujencele s-au ţinu ca „scaiul" şi în sfertul trei.

Echilibrul s-a rupt în momentul în care orădencele au reuşit o serie de trei coşuri consecutive de câte trei puncte, marca Tiffany Brown, în două rânduri şi Ioana Gavra, acestea fiind de altfel şi cele mai bune jucătoare ale Oradiei în jocul disputat sâmbătă în Arena Antonio Alexe.

Scor final CSM U Oradea - U Cluj 86-72 (16-11, 24-25, 22-17, 24-19) şi orădencele îşi consolidează locul 4 în Seria Nord - Vest.